Rehabilitacja przedoperacyjna

Przygotowanie pacjenta do operacji jest zadaniem kompleksowym dla pacjenta i fizjoterapeuty. Nawet najlepiej wykonana operacja może skończyć się niepowodzeniem, jeżeli chory nie będzie do niej dobrze przygotowany pod względem fizycznym. Na pozytywny efekt pooperacyjny w dużym stopniu wpływa forma, w jakiej są nasze mięśnie oraz ogólny stan zdrowia przed operacją.
Głównym celem rehabilitacji przedoperacyjnej jest odpowiednie przygotowanie narządu ruchu do podjęcia swojej funkcji po operacji. Rehabilitacja przedoperacyjna ma ukierunkować działania takie jak poznanie ćwiczeń, które należy wykonywać po zabiegu, nauka ergonomii ciała, mającą na celu przywrócenie funkcji mięśni.  Wytłumaczenie oraz zobrazowanie , gdzie może  wystąpić wzmożone napięcie mięśniowe,  i jak sobie z nim radzić bez terapeuty . Dodatkowo mięśnie, które są osłabione, poddawać treningowi wzmacniającemu. W okresie bezpośrednio przed zabiegiem operacyjnym pacjent poddawany jest  edukacji co może odczuwać po zabiegu jak powinien wykonywać  ćwiczenia usprawniające,  poprawiające krążenie, oddech. Nauka ćwiczeń rozluźniających oraz ćwiczeń oddechowych, pozwoli przejść pierwszy okres po operacji.

Zabiegi operacyjne:
- zwyrodnienia stawów biodrowych, kolanowych,
- przed rekonstrukcją ACL
- przed operacją stożka rotatorów
- uszkodzenie łąkotek
- przed operacją na kręgosłupie

Każdy pacjent musi być traktowany indywidualnie. Zakres ćwiczeń, ich częstotliwość oraz czas trwania treningu zależy od wielu czynników, wiek, płeć, waga, wykonywany zawód, ale przede wszystkim od rodzaju planowanej operacji. Czasami wystarczy jeden, dwa  tygodnie , aby osiągnąć dobre wyniki. W niektórych przypadkach potrzeba poświecić miesiąc lub dwa, żeby dopuścić pacjenta do zabiegu operacyjnego.